Position Number Christian Name Surname Team Category Hrs Mins Secs at mins at secs
1 31 Oli Beckingsale Scott UK Elite 1 2 32 0 0
2 1 Jody Crawforth Evans Cycles RT Elite 1 3 19 0 47
3 112 Ian Field S.I.S. - Trek Under 23 1 3 25 0 53
4 18 Paul Oldham Hope Factory Racing Elite 1 3 26 0 54
5 113 Steven Roach S.I.S. - Trek Under 23 1 3 38 1 6
6 32 David Collins Scott UK Elite 1 3 47 1 15
7 48 Ian Wilkinson S.I.S.- Trek Elite 1 4 8 1 36
8 33 Nick Craig Scott UK Elite 1 4 20 1 48
9 49 Ronny Poelvoorde Belgium Elite 1 4 50 2 18
10 3 Jim Bryan Ace RT/Farmers/Impsport/Dolan Elite 1 4 50 2 18
11 2 Daniel Alexander Ace RT/Farmers/Impsport/Dolan Elite 1 4 50 2 18
12 23 Steve Knight MI Racing/Fuji/Thule/Sports Tours Elite 1 5 14 2 42
13 17 Stuart Bowers Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott Elite 1 5 34 3 2
14 101 Ian Bibby S.I.S. - Trek Under 23 1 5 53 3 21
15 110 Ian Legg Pacific Racing Under 23 1 5 53 3 21
16 20 Shaun Aldous Interbike RT/Schils/Boyer Planning Elite 1 5 53 3 21
17 108 Mark Thwaites Kinesis UK Under 23 1 6 14 3 42
18 7 Noel Clough BikeTraks RT/Ultima Coach Travel Elite 1 6 41 4 9
19 4 Matt Ellis Ace RT/Farmers/Impsport/Dolan Elite 1 7 6 4 34
20 26 Shaun Snodden Recycling.co.uk/MGX-Power Elite 1 7 7 4 35
21 22 Duncan Jamieson Leisure Lakes RT Elite 1 7 17 4 45
22 35 Geoff Beetham Shokwave Elite 1 7 42 5 10
23 41 Stuart Reid Wheelbase/Ron Hill Elite 1 7 42 5 10
24 27 Darren Atkins Ridecov.co.uk Elite 1 7 46 5 14
25 16 Philip Smith Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott Elite 1 7 57 5 25
26 37 Roy Smith Team Training FX/Bike-Cellar.com Elite 1 8 28 5 56
27 40 David Haygarth Wheelbase/Ron Hill Elite 1 9 1 6 29
28 43 Greg Simcock X RT/Elmy Cycles Elite 1 9 9 6 37
29 6 David Miller API-Metrow Elite 1 9 27 6 55
30 42 Dan Harding Wyre Forest CRC/Fabricolor/Morval Elite       at 1 lap
31 12 Robert Hunt Eastern Region Velo Elite       at 1 lap
32 104 Robert Whenman Team Corridori Under 23       at 1 lap
33 109 Mark Cotton VC Lincoln/Mr Mortgage/SPS/Listers Under 23       at 1 lap
34 107 William Thompson GB Cycles.co.uk/Geoffrey Butler Under 23       at 1 lap
35 44 Carl Thompson X RT/Elmy Cycles Elite       at 1 lap
36 36 Ben Eedy South Pennine RC Elite       at 1 lap
37 15 Richard Lister Fat Birds Tri Club Elite       at 1 lap
38 14 Stuart McGhee Evans Cycles RT Elite       at 1 lap
39 21 Anthony Bailey Leisure Lakes RT Elite       at 1 lap
40 10 Hugo Hocknell Climb on Bikes RT Elite       at 1 lap
41 24 Adrian Timmis Pinarello RT Elite       at 1 lap
42 38 Dave Starr Westbury Wheelers Elite       at 1 lap
43 28 Jason Hawkins Ridecov.co.uk Elite       at 1 lap
44 47 Anthony Morris Individual Member Elite       at 1 lap
45 19 Mark Leyland Horwich CC Elite       at 1 lap
46 50 Johan Myngheer Belgium Elite       at 1 lap
47 102 Pete Yates Bromsgrove Olympique CC Under 23       at 1 lap
48 103 Scott Chalmers Chippenham & District Wheelers Under 23       at 1 lap