Position Number Christian Name Surname Team Category Hrs Mins Secs at mins at secs
1 1 Jody Crawforth Evans Cycles RT Elite 1 2 45 0 0
2 37 David Collins Scott UK Elite 1 3 4 0 19
3 113 Steven Roach S.I.S. - Trek Under 23 1 3 17 0 32
4 101 Ian Field S.I.S. - Trek Under 23 1 3 38 0 53
5 53 David Willemsens Belgium Elite 1 4 11 1 26
6 20 Paul Oldham Hope Factory Racing Elite 1 4 15 1 30
7 44 Lewis Craven Wheelbase/Ron Hill Elite 1 4 28 1 43
8 106 Alex Atkins Evans Cycles RT Under 23 1 4 37 1 52
9 7 Noel Clough BikeTraks RT/Ultima Coach Travel Elite 1 4 49 2 4
10 18 Stuart Bowers Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott Elite 1 4 55 2 10
11 35 Ian Wilkinson S.I.S.- Trek Elite 1 4 56 2 11
12 3 Jim Bryan Ace RT/Farmers/Impsport/Dolan Elite 1 5 34 2 49
13 13 Daniel Duguid Evans Cycles RT Elite 1 5 42 2 57
14 112 Ian Bibby S.I.S. - Trek Under 23 1 6 24 3 39
15 15 Jamie Newall Evans Cycles RT Elite 1 6 33 3 48
16 27 Steve Knight MI Racing/Fuji/Thule/Sports Tours Elite 1 6 38 3 53
17 31 Darren Atkins Ridecov.co.uk Elite 1 6 58 4 13
18 2 Daniel Alexander Ace RT/Farmers/Impsport/Dolan Elite 1 7 4 4 19
19 45 Stuart Reid Wheelbase/Ron Hill Elite 1 7 38 4 53
20 34 Philip Spencer S.I.S - Trek Elite 1 7 48 5 3
21 28 Adrian Lansley Pedal on.co.uk/Martins Audi Elite 1 8 4 5 19
22 39 Keith Murray Scott UK Elite 1 8 7 5 22
23 102 Lee Williams CC Abergavenny/Owen/Doleq Under 23 1 8 13 5 28
24 23 Shaun Aldous Interbike RT/Schils/Boyer Planning Elite 1 8 35 5 50
25 108 Mark Thwaites Kinesis UK Under 23 1 8 56 6 11
26 16 Richard Lister Fat Birds Tri Club Elite       at 1 lap
27 26 James Furniss Matlock CC/Wards /Impsport/Farmers Elite       at 1 lap
28 8 Andrew Baum Climb on Bikes RT Elite       at 1 lap
29 111 Anthony O'Boyle Newport Phoenix CC Under 23       at 1 lap
30 48 Dan Harding Wyre Forest CRC/Fabricolor/Morval Elite       at 1 lap
31 21 Mark Leyland Horwich CC Elite       at 1 lap
32 6 Simon Richardson Ace RT/Farmers/Impsport/Dolan Elite       at 1 lap
33 107 William Thompson GB Cycles.co.uk/Geoffrey Butler Under 23       at 1 lap
34 9 Hugo Hocknell Climb on Bikes RT Elite       at 1 lap
35 5 Julian Gould Ace RT/Terry Dolan/Impsport Elite       at 1 lap
36 22 Nathan Miller Ipswich BC Elite       at 1 lap
37 32 Jason Hawkins Ridecov.co.uk Elite       at 1 lap
38 114 Tim Goodall Stourbridge CC/Parker Elite       at 1 lap
39 103 Pete Yates Bromsgrove Olympique CC Under 23       at 1 lap
40 42 Robert Wimble South Pennine RC Elite       at 1 lap
41 25 Tom Haines Leics Constabulary CC Elite       at 1 lap
42 104 Robert Whenman Team Corridori Under 23 at 1 lap
43 14 Stuart McGhee Evans Cycles RT Elite at 1 lap
44 47 Elliot Dinsdale Wyre Forest CRC/Fabricolor/Morval Elite at 1 lap