National Trophy 5 - Abergavenny 18/12/05
Position Number Christian Name Surname Team Category Hrs Mins Secs at mins at secs
1 101 Ian Field S.I.S. - Trek Under 23 1 2 10 0 0
2 1 Jody Crawforth Evans Cycles RT Elite 1 2 10 0 0
3 37 Nick Craig Scott UK Elite 1 2 15 0 5
4 33 Ian Wilkinson S.I.S.- Trek Elite 1 2 21 0 11
5 21 Paul Oldham Hope Factory Racing Elite 1 2 49 0 39
6 36 David Collins Scott UK Elite 1 2 53 0 43
7 6 Ronny Poelvoorde Belgium Elite 1 3 12 1 2
8 5 Simon Richardson Subaru/Gary Fisher Elite 1 3 30 1 20
9 117 Steven Roach S.I.S. - Trek Under 23 1 3 44 1 34
10 41 Lewis Craven Wheelbase/Ron Hill Elite 1 3 47 1 37
11 4 Matt Ellis Ace RT/Farmers/Impsport/Dolan Elite 1 3 50 1 40
12 13 Daniel Duguid Evans Cycles RT Elite 1 3 58 1 48
13 47 Joachim Parbo Denmark Elite 1 4 14 2 4
14 40 Liam Killeen Specialized Factory Team Elite 1 4 19 2 9
15 42 Rob Jebb Wheelbase/Ron Hill Elite 1 4 29 2 19
16 14 Jamie Newall Evans Cycles RT Elite 1 4 36 2 26
17 2 Daniel Alexander Ace RT/Farmers/Impsport/Dolan Elite 1 4 41 2 31
18 108 Alex Atkins Evans Cycles RT Under 23 1 4 43 2 33
19 28 Darren Atkins Ridecov.co.uk Elite 1 4 54 2 44
20 116 Ian Bibby S.I.S. - Trek Under 23 1 4 56 2 46
21 48 Jeremy Powers U.S.A. Elite 1 5 6 2 56
22 110 Mark Thwaites Kinesis UK Under 23 1 5 59 3 49
23 34 William Bjergfelt Team Saracen Elite 1 6 23 4 13
24 102 Lee Williams CC Abergavenny/Owen/Doleq Under 23 1 6 36 4 26
25 24 Steve Knight MI Racing/Fuji/Thule/Sports Tours Elite 1 6 43 4 33
26 115 Ian Legg Pacific Racing Under 23 1 7 31 5 21
27 7 Noel Clough BikeTraks RT/Ultima Coach Travel Elite 1 7 54 5 44
28 43 Stuart Reid Wheelbase/Ron Hill Elite 1 8 43 6 33
29 23 Shaun Aldous Interbike RT/Schils/Boyer Planning Elite 1 8 54 6 44
30 15 Richard Lister Fat Birds Tri Club Elite 1 9 37 7 27
31 39 Ben Eedy South Pennine RC Elite 1 9 59 7 49
32 20 Philip Smith Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott Elite 1 10 16 8 6
33 22 Mark Leyland Horwich CC Elite 1 10 17 8 7
34 44 Dan Harding Wyre Forest CRC/Fabricolor/Morval Elite       at 1 lap
35 9 Colin Miller Coventry RC Elite       at 1 lap
36 46 Anthony Morris Individual Member Elite       at 1 lap
37 11 Robert Hunt Eastern Region Velo Elite       at 1 lap
38 105 Scott Chalmers Chippenham & District Wheelers Under 23       at 1 lap
39 112 Mark Cotton VC Lincoln/Mr Mortgage/SPS/Listers Under 23       at 1 lap
40 111 Ben Oliver Learhys.co.uk Under 23       at 1 lap
41 103 Peter MacSorley Apollo Cycling Team (Ireland) Under 23       at 1 lap
42 30 John Hollier Ritchey/Cycle Ops/Paligap/Kona Elite       at 1 lap
43 29 Jason Hawkins Ridecov.co.uk Elite       at 1 lap