2010 Paul Milnes Cycles Summer Series League Standings  
 
PLEASE NOTE, SERIES  WILL BE DECIDED ON A RIDER'S BEST 7 RESULTS  
Organisers of events receive points equal to their best score of the series in events where they were the organiser and didn't ride.  
Ties decided by best final round performance, unless both riders didn't ride final round, in which case both receive same ranking position    
 
Under-14s  
Position   Race No.   Name     Club   Cat.   Oakbank   Sheffield   Colne Valley  Duncolme   Temple Newsam   Brigshaw   New College   Brooksbank   Harrogate Newsome TOTAL   Best 7 Results
1 26 Seb  Marsh  Bradford Oly / Paul Milnes RT  U14  100 100       99 100 100 100 100 100 799 700
2 19 Chris  Barnes  Seacroft Wh  U14  99 98 99 99 98 99 99 99 99 98 987 693
3 5 Amira  Mellor  Holme Valley Wh  U14  98 99 100 98 97 98    98    97 785 688
4 17 Leon  Crossley  Wakefield Jun Tri  U14  97 97    96    97 98 96 98 96 775 679
5 3 Joe  Parker  Crosstrax  U12  96 96 97    96 96 97 95 97    770 674
6 25 Jenson  Young  Pedalsport  U10  90 94 95 95 95 95 96       95 755 665
7 24 Simeon  Young  Pedalsport  U12  77 93 93 91 90 93 92    96 93 818 651
8 14 Nicole  Stiff  Pedalsport  U14  88 92 87    91 94 94    95 89 730 642
9 4 Alexandra  France  Holme Valley Wh  U14  89 90          92 91 90 94 88 634 634
10 20 Felicity  Gledhill  Holme Valley Wh  U10  80 87 90 87 89 91 90 89 92    795 621
11 11 Marcus  Hiley  Pedalsport           79 83 81 90 85 82 90 84 674 595
12 10 Adam  Fortune  Pedalsport  U8  84    78 82 80 89 81 83 89 82 748 590
13 41 Ava  Oxley     U8     83 80    83    83 81 88 87 585 585
14 6 Tom  Whitworth  Huddersfield RC / Salamander Fabrications  U10  86 88 88 90       89 88       529 529
15 43 Tom  Scott     U6     80 76    74    77 78 87    472 472
16 9 Bryan  Barrett  Pedalsport  U14  95    96    94       94    92 471 471
17 13 Max  Rushby  Pedalsport  U14  92          92    95 91    90 460 460
18 61 Nathan   Fortune  Pedalsport  U6           71 69    72 76 85 72 445 445
19 50 Lewis   Byram  Holme Valley Wh  U14        98 97          97    99 391 391
20 46 Elphina   Waterman  Holme Valley Wh  U8        77 77 76    78       78 386 386
21 47 Soljai   Waterman  Holme Valley Wh  U8        72 74 70    70       68 354 354
22 49 Sumivah   Waterman  Holme Valley Wh           86 86       88       86 346 346
23 45 Joshua   Micklethwaite  Velocity Cycles  U10        82 85 86          91    344 344
24 32 Lucy  Whearty  Pedalsport  U10  85    83          86 86       340 340
25 30 Elizabeth  Denby  Aire Valley RT  U12  83          77 88          80 328 328
26 55 Alexandra  Bailey  Huddersfield SW           74          75 75    71 295 295
27 85 Annabel  Mason  U/A  U14                    93 92    94 279 279
28 57 Fabien  Cullaigh  Holme Valley Wh           92 94          93       279 279
29 28 Mason  Hollyman  Sowerby Bros CRT  U10  82       92 93                267 267
30 29 Henry  Hollyman  Sowerby Bros CRT  U8  94       81 85                260 260
31 33 Ruby  Boyes  Huddersfield SW           75          76       73 224 224
32 16 Dylan  Boyes  Huddersfield SW           70          71       69 210 210
33 62 Leon   Gledhill  Holme Valley Wh  U14           100 100                200 200
34 84 Christopher  Bullistt  Huddersfield SW  U12                    87       85 172 172
35 70 Sophie  Thackray  Bradford Oly  U10           88          84       172 172
36 88 Lewis  Townend  U/A  U10                    82 85       167 167
37 53 Rowan  Bell  CVSAC           85          80          165 165
38 75 Mary  Tetley  U/A  U8              71 87             158 158
38 76 Charlie  Tetley  U/A  U6              72 86             158 158
40 83 Hannah  Whitworth  Huddersfield Road Club / Salamander Fabrications  U8        73          74          147 147
41 15 Oliver  Snodden     U10     95                         95 95
42 52 Lucy  Byram  Holme Valley Wh           94                      94 94
43 23 Alfie  Moses  Bronte Wh  U12  93                            93 93
43 64 Jack  Ford  Holme Valley Wh  U10           93                   93 93
45 109 Tiras Waterman  Huddersfield Star Wheelers U10                    91 91 91
46 21 Sam  Moses  Bronte Wh  U10  91                            91 91
46 39 Niall  Morton  Sheffield Stars  U14     91                         91 91
46 51 Erica  Byram  Holme Valley Wh           91                      91 91
49 12 Lewis  Parker  Pedalsport           89                      89 89
49 34 Josh  Fairhurst  Park Academy  U14     89                         89 89
49 60 Billy   Lazenby  East Bradford  U8           89                   89 89
52 80 Billy  Lazenby  E Bradford CC  U8              88                88 88
53 31 James  Duckworth  Bury Cl  U14  87                            87 87
53 77 Thomas  Humphrey  Sheffrec CC  U12              87                87 87
53 94 Ainsley  Stevenson  Brooksbank                          87       87 87
56 38 Ed  Morton  Sheffield Stars  U14     86                         86 86
57 35 Matthew  Coulson  Park Academy  U14     85                         85 85
58 37 Audie  O Donnell  Park Academy  U14     84                         84 84
58 56    Cullaigh  Holme Valley Wh           84                      84 84
58 68 Sam  Murray  Westbrook Team Scott  U8           84                   84 84
58 72 Aaron  Ward  E Bradford CC  U10              84                84 84
58 89 Alex  Woods  U/A  U8                    84          84 84
63 102 Holly  Wright Wakefield Jun Tri  U14                    83 83 83
64 36 Lewis  Irons  Park Academy  U14     82                         82 82
64 78 Stephen   Jones  Featherstone RC  U12              82               82 82
66 103 Milly Wright Wakefield Jun Tri  U14                    81 81 81
67 27 Stan  Lawler     U10  81                            81 81
67 42 Bethany  Tomlinson  Park Academy  U14     81                         81 81
67 54 Jack  Pearson  CVSAC           81                      81 81
70 71 William  Thackray  Bradford Oly  U8           80                   80 80
70 92 Thomas   Sheard                             80       80 80
72 104 Olivia Bailey  Holmfirth Tri U10                    79 79 79
73 8 James  Baldwin  Pedalsport  U14  79                            79 79
73 40 Sam  Hallam  Norton Whls  U8     79                         79 79
73 63 Thomas  Ford  Holme Valley Wh  U8           79                   79 79
73 73 Paul  Asquith  E Bradford CC  U8              79                79 79
73 90 Joe  Thorp  U/A  U8                    79          79 79
73 93 Charlotte   Siddal  Pedalsport CC                          79       79 79
79 22 Oliver  Moses  Bronte Wh  U10  78                            78 78
79 69 Ellis  Murray  Westbrook Team SCott  U8           78                   78 78
79 79 Ella  Lazenby  E Bradford CC  U10              78                78 78
82 105 Poppy  Ballantine Keighly & Craven U10                    77 77 77
83 91 Lewis  Watson  Aire Valley RT                          77       77 77
84 116 Thomas Sheard    U6                    76 76 76
85 7 Sam  Baldwin  Pedalsport  U14  76                            76 76
85 65 Ben  Pickard  JD Cycles  U8           76                   76 76
87 107 Sophie  Stott Pedalsport U10                    75 75 75
88 67 William  Brown     U8           75                   75 75
88 74 Jamie  Asquith  E Bradford CC  U8              75                75 75
90 106 Kitty  Ballantine Keighly & Craven U10                    74 74 74
92 82 Taylor  Nunn  Bradford Oly / Paul Milnes RT                 73                73 73
92 86 Holly  Whiteley  Huddersfield SW  U8                    73          73 73
94 58 Gabriel  McNae  Huddersfield SW           71                      71 71
95 110 Oscar  Waterman  Huddersfield Star Wheelers U10                    70 70 70
96 59 Conner  Mills              69                      69 69
96 87 Florence  Whiteley  Huddersfield SW  U8                    69          69 69
98 81 Matthew  Stewart-Redhill  Pedalsport   U8              68                68 68
 
 
Over 14s  
 
Position   Race No.   Name     Club   Cat.   Oakbank   Sheffield   Colne Valley  Duncolme   Temple Newsam   Brigshaw   New College   Brooksbank   Harrogate Newsome TOTAL   Best 7 Results
1 48 Jack  Clarkson  Pedalsport  Jun  94 98 92 100 100 97 99 100 98 100 978 695
2 16 Ian  Taylor  Craven Energy Tri  Sen  98 99 99          100 99 99 98 692 692
3 85 Matt   Denby  Zepnat RC  V40        97 97 98 98 98 98 100 94 780 686
4 19 Oliver  Webster  Crosstrax  Jun  96    98    99 96 97 96 97 97 776 680
5 70 Jon  Watson  Team Charge Bikes  V40  87 97    96 96 95 95 91 95    752 665
6 99 Johnny  Limebear  Batley CC  Sen  83 95 96       94    95 94 95 652 652
7 64 Mike  Young  Pedalsport  V40  77 96 90 89 95 93 93    36 91 760 647
8 92 Nick  Kotlarewski  Bradford Oly / Paul Milnes RT  Sen  86 39 93    93 90    88 88 90 667 628
9 87 Nick  Barnes  Seacroft Wh  Youth U16  85 88 86 86 90 85 84 89 87 88 868 614
10 124 Marcus  Spencer  Batley CC  Sen  68 91 87          92 87 89 86 600 600
11 31 Owen  Mitton  Huddersfield RC / Salamander Fabrications  Sen     90 85 82 87 82 90    84 81 681 600
12 41 Darrell  Bradbury  Norton Wh  V40  75 92    70 88 87 90 90       592 592
13 55 Julian  Hodgson  Pedalsport  V40  78 80 84 88 86 84 87 79       666 588
14 22 Edwyn  Oliver-Evans  E Bradford CC  Youth U16  67 94 74    89       83 90 87 584 584
15 3 Myles  Chandler  Batley CC  Sen  65 89 79       81 82 77 85 78 636 571
16 28 Andy  France  Holme Valley Wh  V40  70 82 77       78 81 81 83 79 631 561
17 33 Andy  Whitworth  Huddersfield Road Club / Salamander Fabrications  V40  72 75 84 69    79 72 82 82 84 699 555
18 53 James  Dyson  Pedalsport  Sen  76 61 81 87 84    86 64 76 59 674 554
19 57 Justin  Morgan  Pedalsport  V40  64 87    78 82 74 78 78 75 75 691 553
20 20 Scott  Weston  Crosstrax  Sen  62 73 69    71 71    69 69 67 551 551
21 49 Rick  Crabtree  Pedalsport  Sen  66    73 80 83    80 85 63    530 530
22 84 Wayne  Nicholson  Yorkcycleworks  V40        75 79 81 77 77 73 62 28 552 524
23 60 Ben  Pygott  Pedalsport  Youth U16  79 77 65 75    70 76 72    73 587 522
24 96 Ralph  Bentley  Otley CC  V50  43       77 79 66 71 71 73 72 552 509
25 78 Dave  Micklethwaite  Velocity Cycles  Sen  58    60 71 68 75 79 74 78    563 505
26 35 Graham  Piccavey  Huddersfield Star Wh  V40  57 79 68    80 80    70 54 66 554 500
27 59 Brian  Perks  Pedalsport  V50  51 74       74 69 75 65 72 69 549 498
28 95 Martin  Jones  Colnago/Microshift/Skins  Sen  74    66 72 78    73 68    60 491 491
29 167 Tom  Jolly  Pedalsport  Youth U16  45          61 72 69 80 80 83 490 490
30 17 Neal  Crampton  Crosstrax  Sen  95 100          99 96 97       487 487
31 27 Richard  Binks  Holme Valley Wh  V40  92    94       92 94       93 465 465
32 8 Simon  Wilson  Bradford Oly / Paul Milnes RT  V40  47 68 63    77    74    67 62 458 458
33 118 John  Belson  U/A  V40  55 65 55 67 75 65    60 60    502 447
34 110 Oliver  Elsworth  U/A  Sen  49    76       83 83 76    77 444 444
35 34 Giles  Bailey  Huddersfield Star Wh  V40  48    59    69 68 65 66    69 444 444
36 32 Dave  Senior  Huddersfield RC / Salamander Fabrications  V60  34 63 57 68 63 58 66 63 56 58 586 439
37 81 Jon  Howard  Wakefield Tri Club  V40  50 67 61    72 63 67       56 436 436
38 80 Joe  Howard  Wakefield Tri Club  Youth U16  33 71 53    60 64 64 58    65 468 435
39 127 Simon  Maudsley  Crosstrax  Sen        70    91    88    91 89 429 429
40 71 Graeme  Bird  U/A  Sen  63          85 76 85       85 394 394
41 30 Keith  Murray  Hope Factory Racing  Sen  91    95 98          94       378 378
42 74 Owen  Henriksen  Norton Wh  V40  35    37 64 62 50 62    49 52 411 376
43 86 Steve  Barnes  Seacroft Wh  V40  90          97 91       96    374 374
44 47 Nikola  Butler  Pedalsport  S Wom     56 46    56 46 51 55 53    363 363
45 107 Simon  Rogers  OPH  Sen  89             88 91 93       361 361
46 120 Richard  Thackray  Bradford Oly / Paul Milnes RT  Sen  84 93 89 92                   358 358
47 63 Richard  Stansfield  Pedalsport  Sen  13 51 43 58 53 43 54 54 42 40 451 356
48 105 Joe  Dransfield  Wakefield Tri Club  U16  46 60 64       59 59    65    353 353
49 125 Peter  Bradford  Bradford Oly / Paul Milnes RT  V40  17    44    54 51 55 48 48 43 360 343
50 129 David  Todd  Drighlington BC  V50     57 54    70 62       52 46 341 341
51 23 Chris  Parker  E Bradford CC  V40  12 49 39 54 50 45 49 46 47 37 428 340
52 21 Timothy  Evans  E Bradford CC  V40  24    47    57 54    52 54 50 338 338
53 88 Chris  Taylor  Pedalsport  V40  80 83             89 84       336 336
54 77 Peter  Stone  U/A  V40  26    51    55    57 49 50 47 335 335
55 26 Darren  Binks  Hambleton RC  Sen  88       94             93 44 319 319
56 72 Brian  Crossley  U/A  V50  21 50 40 57    44    45 39 36 332 311
57 39 Ian  Chapman  Moonglu RT  V40  73    80                74 74 301 301
58 97 Garry  Marsh  Seacroft Wh  V50  14 48       47 39 47 43 43 33 314 300
59 40 Mark  Thwaites  My Team Giordana/Opera  Sen  99    100       100             299 299
60 177 Phil  Thackray  Bradford Oly / Paul Milnes RT  V60           55 52 49 50 53    39 298 298
61 6 Fred  Rothwell  Bradford Oly / Paul Milnes RT  V50        35 52 44 38 46 42 41 31 329 298
62 182 Charles  Warren  U/A  V40           84    56       79 76 295 295
63 42 Paul  Sleaford  Norton Wh  V40  38 62          60 70    59    289 289
64 106 Philip  Todd  Drighlington BC  Sen  15 52 52 62    48 52          281 281
65 61 Mark  Rushby  Pedalsport  Sen  59 58       51    56 56       280 280
66 14 Steven  Cavell  Condor RC  V50  16 44    51    40 45 47 37 32 312 264
67 109 Peter  Dimitisevic     Sen  61    71             61    70 263 263
68 1 Robin  Bradbury  Aire Valley RT  Sen  81             89    92       262 262
69 113 Chris  Donohue  Otley CC  V50  30    49 65    53 58          255 255
70 111 John  Gravelink  U/A  V50  22    48 61 58    53          242 242
71 108 Kev  Hickie  Bronte Wh  V40  44       66             57 54 221 221
72 79 Chris  Beetham  W Y Police CC  V40  10 47 36 59 59                211 211
73 112 Ian  Wellock  Condor RC  V40  27 64 58          61          210 210
74 5 John  Redmond  Bradford Oly / Paul Milnes RT  V50  18 41 45       52          45 201 201
75 188 Andrea  Halman  Norton Wh  Swom              45 41 43    38 34 201 201
76 50 Clare  Crabtree  Pedalsport  S Wom  11       53 49    44    40    197 197
77 121 Simon  Pickard  Jd Cycles  V40  42       73 76                191 191
78 183 Seth  Smith  White Rose VW  Sen           95 92                187 187
79 191 Paul  Gilbert  U/A  Sen                    63 59    63 185 185
80 11 Jonathan  Hobson  Chevin Cycles/Bang & Olufsen RT  Sen           90 94                184 184
80 152 Roy  Hunt  Clolnago  GV        91 93                   184 184
82 10 Paul  Milsom  Calder Clarion  Sen  53             61 60          174 174
83 149 Simon  Fortune  Velocity Cycles  Sen        42       42       46 42 172 172
84 114 Chipps  Chippendale  Singletrack  V40  54                      55 57 166 166
85 18 Barry  Mordue  Crosstrax  V40     86                   77    163 163
86 140 Greg  McNally  GMC Fire Service  V40     81 78                      159 159
87 76 John  Parkinson  U/A  Sen     42 33    43             30 148 148
88 148 John Wright                               64 80 144 144
89 195 Andrew  Pearson  Huddersfield Star Wh  Sen                       75 68    143 143
90 98 Scott  Woodhead  Crosstrax  J  69             73             142 142
91 45 Dan  Annison  Pedalsport  V40  56 85                         141 141
92 198 Nigel  Dixon  Huddersfield Star Wh  V40                       67 71    138 138
93 168 Ed   Battye  Crosstrax  V40              64 67             131 131
94 184 David  Jennaway     V40           63 67                130 130
95 169 David  Cormack  Norton Whls  V50              46             82 128 128
96 196 Stephen  Rimmer  Holme Valley Wh  V40                       62    64 126 126
97 66 Simon  Pateman  Saddlewoth Cl  V40        56                   68 124 124
98 161 Anthony  Jones  Featherstone RC  V50              65 57             122 122
99 115 Stephen  Thewliss  U/A  V50  20             47    51       118 118
100 164 Glenn  Lambert  U/A  V50              59 55             114 114
101 90 John  Hopkinson  All Terrain Cycles  Sen  82                         29 111 111
102 200 Anthony  Grieff  Columbia Bikefood  Sen                       57    51 108 108
103 58 Steve  Parker  Pedalsport  Sen  36 66                         102 102
104 36 Paul A  Smith  Huddersfield Star Wh  Sen  40                         61 101 101
105 116 Paul  Oldham  Hope Factory Racing  Sen  100                            100 100
106 205 Pete Middlehurst CyclePremier/Metaltek Sen                    99 99 99
107 187 Noel  Clough  Fietsen Tempo  V40           99                   99 99
108 102 Ed   McParland  Jd Cycles  U16  97                            97 97
108 29 Rachael  Mellor  Holme Valley Wh  V40 Wom  7    34 56                   97 97
110 201 Jack  Humphreys Red Rose Olympic Jun                   96 96 96
111 9 Joe  Moses  Bronte Wh  Youth U16  93                            93 93
112 194 Kali  Taylor  Craven Energy Tri  Swom                    48    44    92 92
113 206 Rob Watson  Bradford Oly / Paul Milnes RT  U32                   92 92 92
114 181 David  Stevens  Triangle RT  V40           91                  91 91
115 197 John  Mason     V40                       50    38 88 88
116 150 Andrew  Windrun  Yorkcycleworks           88                      88 88
117 199 Chris  Baines  Buxton CC  Jun                       86       86 86
117 190 Michael  Collins  Huddersfield Star Wh                    86             86 86
117 193 Greg  Ketteringham Harrogate Nova CC                             86    86 86
120 173 Tom  Stockhill  Richardsons CC  Sen           85                   85 85
121 128 Matt   Rigby  Norton Whls  V40     84                         84 84
122 147 John  Hick              83                      83 83
122 156 Mike  Scott  U/A           38                45    83 83
122 186 Pete  Wilkin  Fietsen Tempo  V50           83                   83 83
125 155 Steve  Bottomley  Crosstrax  V40        82                      82 82
125 153 Phil  Norfolk  Mercury CC           41       41             82 82
125 144 Lucy  Wheater     Swom     45          37             82 82
128 170 Seb Marsh                                81    81 81
128 179 Steve  Middleton  Hambleton RC  Sen           81                   81 81
130 82 Ian  O'Brien  Wakefield Tri Club  V40     78                         78 78
131 143 Robert  Blackburn  JE James  V40     76                         76 76
131 180 Herschel  Stevens  Triangle RT  Jun           76                   76 76
133 185 Stephen  Newton  Ferryhill Wh  V40           74                   74 74
134 166 Reg  Haigh  J D Cycles Ilkley  V50              73                73 73
135 134 Philip  Ingham     V40     72                         72 72
135 69 Rebecca  Womersley  Sowerby Bros CRT  Jun Wom  28                   44       72 72
135 151 Jake  Womersley  Sowerby Bros CRT           72                      72 72
138 208 Timothy  Beachill Huddersfield RC / Salamander Fabrications  V50                    71 71 71
139 117 Colin  Moses  Wharfedale Harriers  V40  71                            71 71
140 135 Andy  Dunn  Norton Whls  S     70                         70 70
140 172 Dermott McKee                               70    70 70
142 133 Dan  Small  Blueleaf/Bicycle Smithy  S     69                         69 69
143 192 Ivan  Boyes  Huddersfield Star Wh  Sen                    68          68 68
144 146 Graham  Bird  Bradford RCC  V40        67                      67 67
145 165 Kyle  Burleigh  Notts Cl  Sen              66                66 66
146 154 Edward  Battye  Crosstrax  V40        62                      62 62
147 178 Lynn  Bland  Norton Wh  V40Wom           60                   60 60
147 101 Ian  McParland  Bronte Wh  V40  60                            60 60
149 139 Alan  Kirk  GMC Fire Service  V40     59                         59 59
150 209 Mike  Gradwell Saddlewoth Cl                      55 55 55
151 137 Mick  Rodgers  Norton Whls  S     55                         55 55
152 142 Jonathon  Stathem  Norton Whls  V40     54                         54 54
153 204 Dick Ballantine Keighley & Craven  V40                   53 53 53
154 136 Sarah  Todd  Derby Mercury  Swom     53                         53 53
155 2 Sean  Davidson  Aire Valley RT  V40  52                            52 52
156 171 Kevin Dowson  Richmond CC                             51    51 51
157 160 David  Ryder  Big Red           50                      50 50
158 202 Colin  Humphreys Red Rose Olympic Vet40                   49 49 49
159 210 Paul Smithson ICCAC V40                   48 48 48
160 163 Chris  Nunn  Bradford Oly / Paul Milnes RT  V40              48                48 48
161 138 Dawn  Hartley  Huddersfield Star Wh  Vwom     46                         46 46
162 145 James  Unwin  Sheffield Stars  U16     43                         43 43
163 203 Wayne  Byram Holme Valley Wh  V40                   41 41 41
164 126 Andy  Hunt  Crosstrax  V40  41                            41 41
165 68 Steve  Sears  Sowerby Bros CRT  V40  39                            39 39
166 7 Chris  Tomes  Bradford Oly / Paul Milnes RT  V50  37                            37 37
167 207 Jonathan Brook Huddersfield Star Wh  Vet40                   35 35 35
168 162 Mark  Whitley                               35    35 35
169 123 Craig  Forrester  U/A  V40  32                            32 32
169 158 Alice  Oliver-Evans  East Bradford CC           32                      32 32
171 100 Dave  Drinkham??  Ferryhill  Sen  31                            31 31
172 122 Kirsty  Forrester  U/A  ?  29                            29 29
173 37 Paul  Morrison  Keighley & Craven  V50  25                            25 25
174 93 Adrian  Walsh  ???? Altura  V40  23                            23 23
175 91 Stephen  Lloyd  Bronte Wh  V40  19                            19 19
176 62 Martin  Silkstone  Pedalsport  V40  9                            9 9
177 103 Peter  Milsom  Calder Clarion  V70  8                            8 8
178 104 Bob  Duckworth  Bury Cl  V60  6                            6 6